Z czego składa się instalacja monitoringu?
Kamery
Kamera rejestruje obraz jaki widzi jej obiektyw. Następnie po sieci bezprzewodowej Wi-Fi lub kablowej LAN przesyła go do rejestratora. Rejestrator nagrywa i zapisuje obraz, który można obejrzeć na monitorze. Rejestratory mają możliwość podglądu obrazu i zarchiwizowanego zapisu bez zatrzymywania nagrywania.
Każda kamera w systemie jest dobierana przez nas indywidualnie, odpowiednio do zadań jakie ma spełniać. Dobór kamery zależy od przestrzeni, którą ma nadzorować: od jej wielkości, monitorowanych obiektów, czy ma nagrywać z możliwością rozpoznawania twarzy, identyfikacji małych przedmiotów czy tylko wykrywać obecność intruza. W niektórych obiektach mają zastosowanie kamery ukryte, niewidoczne. Do obserwacji przestrzeni wokół obiektów montujemy kamery obrotowe z dużym obiektywem. Kamery w obudowach z grzałką stosuje się na zewnątrz budynków – mogą one pracować w temperaturach sięgających nawet – 40°C. Kamery wyposażone w osobne oświetlacze podczerwieni IR nagrywają w nocy, a ich zasięg sięga nawet 150 m. Niektóre kamery mają możliwość nagrywania obiektów ruchomych, a nawet ustawiania soczewki obiektywu na obiekty przemieszczające się. W momencie wykrycia potencjalnego zagrożenia kamery zwiększają jakość nagrywanego obrazu.
Możliwości kamer:
-
nagrywanie obrazu w dzień i w nocy
-
kamery IP megapikselowe o wysokiej jakości obrazu
-
kamery obrotowe do większych obiektów
-
kamery widoczne i ukryte
Obraz z kamery IP wyposażonej w WDR - rozszerzony zakres dynamiki
Kamery - parametry - czyli na co zwrócić uwagę:
Rozdzielczość: decyduje o jakości wyświetlanego obrazu. Im większa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy jest obraz i lepsza rozpoznawalność obiektów. Duża rozdzielczość obrazu pozwala na monitorowanie większych powierzchni, obiektów.
Częstotliwość odświeżania (szybkość transmisji): decyduje o płynności obrazu. Im więcej klatek na sekundę, tym większa szybkość przesyłu i płynniejszy obraz (lepsza rozpoznawalność szczegółów). Za obraz bez efektów „przeskakiwania obrazu” uważa się obraz wyświetlany z częstotliwością 25 kl./s (dla systemu PAL) lub 30 kl./s (dla systemu NTSC). Kamery IP przeważnie pracują z szybkością 5-10 kl./s a zwiększają płynność obrazu w momencie pojawienia się ruchu/ uruchomienia alarmu.
Parametry specjalistyczne: kompensacja światła tylnego, rozszerzony zakres dynamiki (poprawia widoczność obiektów znajdujących się w zaciemnionych fragmentach obserwowanej sceny), balans bieli, automatyczne sterowanie wzmocnieniem, automatyczna elektroniczna migawka.
Rodzaj kompresji: najlepsza kompresja H. 264. Im lepsza kompresja tym mniej miejsca zajmuje zapis obrazu z kamer na dysku.
Cyfrowa kamera IP z kompensacją światła tylnego
Akcesoria Do Kamer
Obudowy, obiektywy, obrotnice, oświetlacze podczerwieni, rozdzielacze obrazu, maskownice, uchwyty, wysięgniki.
Rejestratory
Rejestratory cyfrowe DVR to niezawodne i stabilne urządzenia do nagrywania obrazów z kamer w profesjonalnych systemach telewizji przemysłowej. Rejestrują wysokiej jakości obraz i wyświetlają go na monitorach. Rejestrator CCTV jest niezależnym urządzeniem odpornym na zawieszenia pracy systemu, na przestoje czy nieprofesjonalną obsługę.
-
nagrywają zapis audio/wideo o bardzo wysokiej jakości
-
umożliwiają zdalne zarządzanie nagrywaniem i archiwizacją
-
mają różne sposoby zapisu: ciągły, reagujący na ruch, alarmowy, według ustalonego harmonogramu
-
mają możliwość jednoczesnego nagrywania i odtwarzania obrazów z archiwum
Okablowanie
Dla systemu monitoringu jest zakładana osobna sieć kablowa lub bezprzewodowa Wi-Fi. Każda kamera jest osobno podłączona do rejestratora kablem kat 5e, 6, 6a, światłowodem lub kablem miedzianym.